Barlar sokağı olarak bilinen Gazi Kadınlar Sokağı’nın ünlü dövmecisi, Lucky Ink Tattoo’nun sahibi Onur Çelikkan son günlerde en rağbet gören dövmenin sevgilinin adı ya da baş harflerinin yer aldığı dövmeler olduğunu ifade etti. Ünlü isimler ile başlayan ve moda haline gelen bu girişimin bir çılgınlığa dönüştüğünü belirten Çelikkan, böyle bir dövme yaptırmadan önce iyi düşünmek gerektiğini söylüyor.

Çelikkan’a göre sevgilinin ismini ya da başharflerini vücuduna dövme yaptırmak sevgiyi ifade etmenin bir göstergesi. Birlikte olmak kadar ayrılmanın da doğal bir süreç olduğuna dikkat çeken Çelikkan: “Genelde gençler sevgililerinin eşlerinin çocuklarının yani kısacası sevdiklerinin isimlerini vücuduna yazdırmayı seviyorlar. Ama ben genelde sevdiği kızın veya oğlanın ismini yazdırmak isteyenlerle uzun uzun konuşuyorum. Yaptırmadan önce iyi düşünmeleri gerektiğini söylememe rağmen birçoğu vücudunun çeşitli yerlerine isimleri yazdırıyorlar” diyor.

Sildirmek için geri geliyorlar

Sevgililerin ismini ya da başharfini dövme yapanlar için de azımsanmayacak bir kitle sildirmek için tekrar geri geliyor. Bu sildirme talebine dikkat çeken Çelikkan: “Bir dövmeyi sildirmek çok pahalı ve zor bir yöntem. Onun yerine başka bir motifle kapatma yöntemi seçiliyor. Dövme bir yaşam tarzı, kendini ifade etme şekli. Parmak izi gibi sizin ayırıcı bir özelliğiniz. Seçtiğiniz motif, dövmeyi uyguladığınız bölge bunlar sizin ayırt edici özellikleriniz. Dövme bir heves ile yapılmamalı. Özellikle sevgilinin adını vücuduna yazdırıp sonra silmek amacıyla gelen insan sayısı oldukça fazla. Dövme yaptırmadan önce iyi düşünmeliyiz” diyor.

Oyuncu Sinem Kobal da sevgilisi Arda Turan’ın baş harflerini sol ayak bileğini yazdırmıştı.

Dövmede hijyen çok önemli

Dövme yapımın hijyen koşulların ve ustalığın önemine dikkat çeken Çelikkan: “Dövme yaptıracağınız kişinin ustalık belgesi olup olmadığını mutlaka sorgulayın. Ustalık belgesi olmayan bir kişi berber dükkanı açamazken bugün tattoo adı altında hijyenlikten uzak dövme atölyeleri semt pazarlarına kadar inmiş durumda. Dövme yaptıracak kişiler yaptırmayı düşündüğü dövme kadar hijyen koşullarını ve dövmeyi yapacak kişinin ustalığını da sorgulamalıdır” dedi.

0 44

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.