X
Back to the top

sss

My Title

Dövme, ilk çağlardan bu yana süslenmek, prestij, statü, estetik gibi çeşitli amaçlarla sivri uçlu cisimler kullanarak, bitkisel boyaları deri altına aktarmak ve sabitlemektir. Dövmenin tanımında çok daha geniş açılımlar yapılabilir. Bunun için diğer makalelerimize göz atınız.

My Title

Dövme yapılacak bölge ve tüm malzemeler temiz ve steril olmalıdır. Yapılacak motif deriye transfer edilir. Kontörleri dövme makinesi ile çizilir. Sonra dövme yaptıran kişinin isteğine göre renklendirme veya gölgelendirme yapılır.

My Title

Genelde hafif bir batma hissi olarak tanımlanır. Yapılacak bölgeye göre acı seviyesi değişir.. Dövmeyi yapan kişinin ustalığı ve kullandığı malzemelerin kalitesi de çok önemlidir. Eskiden alkol bazlı boyalar kullanıldığından tabii ki biraz yakma durumu oluyordu fakat teknolojiyle birlikte bitkisel ve su bazlı boyalar bu durumu ortadan kaldırmıştır.

My Title

Çok önemli bir konu ve dövmecinin en sevmediği sorudur. Müşteri kapıdan girer girmez ‘’ Dövme kaça ? Dövme ne kadar ? Döğme kaç para ? Dövme açılış fiyatı nedir ? Dövme açılışı ne kadar ? Makine açılışı ne kadar ? Dövme makinesi kaçtan açılıyor ? ‘’ gibi sorulardan uzak durmalıdır. Müşteri kapıdan girip böyle bir soru sorduğunda dövme sanatçısının işi dövmeyi yapmadan bitmiştir. Dövmenin fiyatı boyutlarına, detaylarına ve işçilik kalitesine göre değişir. Dövmeciye fiyatın nasıl sorulması gerektiği dövme yaptırmak için en önemli faktördür. Dövme sanatçısıyla empati kurmanız tavsiye edilir. Bunlar yerine elinde bir fikir yada motif ile dövme sanatçısının karşına çıkılmalı ve hangi bölgeye ne büyüklükte dövme yaptırılacağı belirtilmelidir. Ayrıca dövmeciye gitmeden önce randevu almanız tavsiye edilir. Bu bilgiler ile dövmeciye işin fiyatını sorarsanız daha makul, kesin ve tam bir cevap alırsınız. En ucuz dövmeciyi ararken kaliteden ve hijyenden ödün vermemelisiniz. En önemli şey sizin sağlığınız ve mutlu olarak dövmeciden ayrılmanızdır. Ucuz dövme çoğu zaman problemleri peşinden getirir.

My Title

Bu sorunun muhatabı Diyanet İşleri ’dir. Kişinin hayat görüşü, dini ve vicdanı arasında hassas bir konudur. Dövmeciler sadece sanatları ile ilgilenirler. Fakat kalıcı dövme deride su geçirgenliğini engellemez. Geçici kına dövmesi ise tam tersi derinin gözeneklerini kapatır.

 

My Title

Öncelikle bilmemiz gerekir ki dövme çeşitleri sadece 2’ye ayrılır. Birincisi, ” Kalıcı Dövme ” müdahale edilmedikçe ömür boyu sizinle birlikte kalır. İkincisi ise ” Hint Kınası ile yapılan Geçici Dövme ”. Bu tarz dövmeler ise su ile temasa bağlı olarak ortalama 2 hafta içinde yavaş yavaş silinirler. Bir kaç aylık, 3 üç aylık, 6 altı aylık veya yıllık geçici dövme uygulamaları yapıldığı konusunda duyumlar alsanız da itibar etmeyiniz. Kalıcı makyaj boyası ile yüzeysel yapılan bu dövmeler zamanla sizi tamamen terk etmez. Yapılan motif hem kalitesiz olur, hem de bütünlüğünü kaybederek sizinle birlikte yarım yamalak bir şekilde yine ömür boyu kalır. Sizi mutlu ve tatmin edecek bir sonuç alamazsınız. Çünkü kalıcı makyaj boyası yüze uygulandığında cilt yağlı olduğu için zamanla etkisini kaybedebilir fakat diğer bölgelerde yine kalıcılığını koruyacaktır.

En iyi dövmeciler karşısındaki insanı para olarak görmeyen, dövme yaptıracak kişiyi dövmecinin kendi elinden çıkma sanat eserini ömür boyu mutlulukla taşıyacak birer sergi yada kendi prestiji gibi gören sanatçılardır. Dövme sanatçısının insanların psikolojisini de çok iyi tahlil edebilmesi gerekmektedir. Dövme yaptıracak kişi tedirgin, gergin yada kararsız olabilir. Böyle kişileri telkin etmek, sakin tutmak onlara güven vermek çok önemlidir. Bunun yanında alkol yada çeşitli maddelerin etkisi altında insanlar stüdyonuza gelebilir böyle durumlarda karar mekanizması düzgün çalışmadığından, kesinlikle onlara sonradan pişman olabilecekleri dövmeler yapmamalısınız. Kararsız yada dövmesinden sonradan pişmanlık duyabileceğini düşündüğünüz kişileri en doğru şekilde yönlendirmelisiniz. Bu gibi durumlarda onlara mesleklerini, yaşam tarzlarını, hobilerini sorarak, gözlemleyerek hem sohbet edip onu rahatlatmış hem de doğru dövme seçimi için yönlendirecek bir yol bulmuş olursunuz.

İyi bir dövmeci olmanın en önemli şartı gerekli hijyen ortamını sağlamaktır. Böylece hem sanatçı kendi sağlığını hem de müşterisinin sağlığını garanti altına almış olur. Belki çok güzel dövmeler yapabilirsiniz ama bunu sağlıksız koşullarda yapıyorsanız, kendinizi ve karşınızdaki insanın hayatını tehdit etmiş olursunuz. Bu durumda sanatınız ne kadar üst düzey olursa olsun iyi bir dövmeci olmanız mümkün değildir. Bu yüzden dövme yaptıracak kişi çok iyi araştırma yapmalıdır. Dövme yaptıracağınız sanatçı mutlaka sabit, her zaman yerinde bulabileceğiniz bir stüdyoya sahip olmalıdır. Gideceğiniz stüdyonun kesinlikle ustalık belgesi, sicil tasdiknamesi, mesleki faaliyet belgesi gibi belgelere sahip olması gerekmektedir. Size %100 hijyen sağlamak için Autoclave cihazı kullanmalıdır. Sarf malzemeleri ise tek kullanımlık olmalıdır.

            Çok iyi resim yapıyor olmanız, iyi bir dövmeci olacağınız anlamına gelmez. Dövme teknikleri çok farklıdır. Unutmayınız ki dövme yaptığınız yer bir tuval değil gerçek deridir. İyi bir dövmeci olmak gerekli sağlık koşullarını sağladıktan sonra dövme tekniklerini gözlemleyip, araştırarak ve özümseyerek olur. Mutlaka bir dövme stüdyosunda çıraklık yapmalı başından sonuna dövmeciliğin tüm evrelerini teorik olarak öğrenmeli, sonrasında ise bolca pratik yaparak deneyim kazanmalısınız.

            Dövmecileri, size yaklaşımları ve fiyatlarından da tahlil edebilirsiniz. Gerçekten sanatını doğru bir şekilde icra eden dövmecinin fiyatları bellidir. Eğer en ucuz dövmeciyi ararsanız büyük ihtimalle sağlıksız koşullarda ve amatör ellerden deneyim kazanmak için yapılmış kalitesiz bir dövmeye kapı açmış olursunuz. En pahalı dövmeci ise ya gerçekten çok üst düzey dövmeler yapıyor ya da istediğiniz dövme motifini yapamayacağını düşündüğünden sizi vazgeçirmeye çalışıyordur. Bu konuda en iyi yöntem sanatçının çalışmalarını incelemektir. Dövme yaptıracağınız kişinin daha önce yaptığı işleri mutlaka inceleyin ve bu çalışmalar üzerinde dövmeleri daha güzel göstermek için bilgisayarda oynama yapılıp yapılmadığını iyi tahlil edin.

            Dövme bir el sanatıdır. Bu yüzden dövmenizi devamlı incelemeyin onu bir bütün olarak görün ve dövmenizle gurur duyun. Dövmeniz sizin karakterinizi, gücünüzü, duygularınızı ve estetiğinizi yansıtacaktır. Bilin ki iyi bir dövmeye sahip olmak kıskanılan bir şeydir ve çevrenizdeki insanlardan olumlu veya olumsuz bir çok görüş alabilirsiniz. Dövmenizle barışık olun ve bu görüşlerin hepsine tebessümle karşılık verin. Herkes size tavsiyelerde bulunabilir fakat siz kendi araştırmanızı yapın. Bilinçli bir müşteri olarak kendinize güvenin sadece içinize sinen dövmeyi yaptırın. Dövmecinizin mantık çerçevesindeki tavsiyelerini dikkate alın. Ayrıca gittiğiniz sanatçının sizi anlayabilmesi de çok önemlidir. İyi bir dövmeci sizin ne istediğinizi çok iyi analiz etmelidir ve sadece sizi mutlu edecek dövmeyi yapmalıdır ne eksik ne de fazla. Ayrıca dövme her zaman geliştirilebilen, değiştirilebilen yada düzeltilebilen bir uygulamadır. Sıkıldığınız yada içinize sinmediği takdirde doğru sanatçılara ulaşırsanız size yardımcı olacaklardır. İlk defa dövme yaptıracaksanız, küçük dövmeler seçmek daha makul olacaktır. Çok küçük ve basit dövme motifleri yaptırmak, dövme yaptırmanın nasıl bir his olduğunu deneyimlemek için yapımı da kısa sürecek, kolay bir başlangıç olacaktır. Buna karşın tabii ki ilk seferinde çok büyük dövmeleri tercih edenler de vardır.

 Yani hem iyi dövmeci olmanın hem de bilinçli bir müşteri olmanın bir çok şartı vardır. Eğer bu koşulları iyi analiz ederseniz içiniz rahat olsun, sağlıklı ve güvenli bir şekilde en güzel dövmelere sahip olabilirsiniz.


Sizi yansıtan dövmeyi doğru kişiye yaptırın sağlıklı ve mutlu kalın.
Bizler sanatçı isek sizler Sanat Eserisiniz..

Çağrı Güleryüz

                                                                        22.10.2013

My Title

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin işlerinden birisi de cilt kanserleridir. En sık görülen cilt kanserleri  arasında bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve malign melanom sayılabilir. Risk grubu ise Beyaz tenli renkli gözlü insanlardır. Çevresel faktörler ise toplam güneşe maruz kalma süresidir. Vücutta kansere dönüşebilecek cilt lezyonlarıda risk faktörleri arasında sayılabilir

Dövme cilt kanseri yapar mı?

Ben dövme üzerinde gelişmiş cilt kanseri görmedim. Gördüğümüz cilt kanserleri uzun yıllar güneş altında çalışan açık tenli insanlardı. Bilimsel literatüre bakmak için Pubmed i açtım. Dövme cilt kanseri arasındaki ilişkiyi araştıran makaleleri inceledim. Dövme üzerinden cilt kanseri gelişmesinin bilimsel değeri vardır ve yayın olarak bilimsel dergilerde kabul görür.

Dövmenin ne kadar yaygın olduğunu söylememe sanırım gerek yok. Cilt kanserleri de sık görülen kanserler arasındadır. 2012 yılına kadar 50 dövme üzerinde gelişmiş cilt kanseri bildirilmiş (Kluger N. 2012) Dövmeye siyasi yada dini olarak karşıysanız, bu yayınlar yeterli argüman oluşturur.

Bilim istatistik ile konuşur. Bilimsel gerçeklikten bahsedebilmek için İstatistiksel olarak anlamlı olması gerekir. Milyonlarca dövmeden 50  cilt kanseri gelişmesi İstatistiksel olarak yeterli kabul edilmez. Kluger ve arkadaşları cilt kanseri ve dövme arasındaki ilişkiyi  tesadüfi olarak değerlendirmişlerdir.

Cilt kanseri ile sebep sonuç ilişkisi ancak ultraviole ışınları ile kurulabilir.Dövmenin bazı siyasi görüşler tarafından hoş karşılanmaması sonucu kanser yapar diyenlere, her siyasi görüş tarafından yaygın kullanılan kaş konturunun da bir dövme olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Dövme kanser yapar mı?
– Bilimsel olarak hayır

Güzel bir hafta dilerim.

Dr. Barış Çakır

www.bariscakir.com

My Title

Kalıcı dövmeyi çıkarmak için muhakkak bir tıp doktoruna danışılmalıdır. Lazer ile çıkartılan dövmelerin başarılı bir şekilde silindiğini görüyoruz. Solüsyon ile dövme çıkarmak, yakmak yada ekmek basmak gibi yöntemler kesinlikle çok sağlıksız ve tehlikelidir. İstenmeyecek sonuçlar doğurabilir.

My Title

Dövmede tavsiye edilen yaş sınırı 18 ‘dir. 18 yaşın altındaysanız ancak aileniz ile birlikte onların izni ile ufak tefek ve mantık çerçevesi içinde dövmeler yaptırabilirsiniz. Dövme seçimi yaparken ruhunuzu, karakterinizi, yaşam tarzınızı, sevdiklerinizi veya hobilerinizi yansıtacak şekilde kararlar vermelisiniz.

My Title

En güzel dövmeyi seçmek kişinin kendi zevkine bağlıdır. Tenin senindir. Buna sen karar verebilirsin. Dövmecinin en hoşlanmadığı cümlelerden biri de ‘’ arkadaşım dedi ki ‘’ gibi bir başkasının yönlendirdiği ve ne istediğini bilmeyen müşterilerle karşı karşıya kalmasıdır. Bu gibi durumlarda genelde dövme sanatçısı  karşısındaki müşteriden net bir fikir bekler.  Mutlaka sevdiklerinizin de fikirleri önemlidir. Fakat son karar sizindir.  Dövmenin nereye yapılacağı ise sizin tarzınıza bağlı bir durumdur. Bazı kişiler kol dövmeleri tercih eder, bazıları boynuna dövme yaptırmak ister, bazı kişiler ise daha az görünen bölgeleri tercih ederek bacak, omuz, sırt dövmeleri yaptırmak ister.  Mühim olan daha önce sizin bol bol dövme motiflerine bakıp, aralarında size hoş gelen güzel motifleri seçip, bunları bir arşiv haline getirip eleyerek en güzel dövmeler ile baş başa kalabilir sonrasında sevdiklerinize danışıp dövmecinizin onayı ile sizi mutlu edecek dövmeye sahip olabilirsiniz.

My Title

En iyi dövmeci gerekli hijyen koşullarını uygulayan bilinçli ve sağlıklı dövmecidir. Dövme düzeltilebilir ama sağlığı yerine getirmek o kadar kolay değildir. Mutlaka ustalık belgeli, sicil tasdiknameli, mesleki faaliyet belgeli tescilli bir stüdyosu olmalıdır. %100 hijyen sağlayan autoclave cihazı kullanmalıdır. Sarf malzemeler ise tek kullanımlık olmalıdır. Ayrıntılı bilgi için linkteki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz;

My Title

Her ne kadar dövme makinesi herkesin ulaşabileceği bir gereç olsa bile kesinlikle steril olmayan ortamlarda yapılmamalı. Ustalık belgesi olmayan, eğitimsiz, gerekli hijyen için sterilizasyon makine ve tesisatı olmayan hiçbir yerde dövme yapılmamalıdır.

My Title

Güneş her şeyin rengini soldurduğu gibi yıllar içerisinde dövmenin de rengini soldurur. Ama çoğu kişiye göre eski dövmeler daha güzel  bir görünüme sahiptir. Dövmeyi korumak için ilk bir hafta çok iyi bakım yapılmalıdır. Özellikle yazın direk güneş ışığına maruz kalmaması için koruyucu güneş kremleri sürülmesi tavsiye edilir.

My Title

Cover up tattoo diye bilinen dövmenin üzerini başka bir dövme ile kapatmak çoğu zaman mümkündür. Ama her zaman daha büyük ve genellikle renkli dövmelerle kapatıldığında başarı sağlanır. Dövme kapatma ve düzeltme çalışmalarımızı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

My Title

Dövme iğnesi, birbirine yuvarlak veya yan yana olarak lehimlenmiş bir veya birkaç iğneden oluşur. Fabrikasyon olarak steril bir şekilde satışa sunulur.

My Title

Dövme çeşitleri ikiye ayrılır. Tıbbi müdahale olmadıkça silinmeyen ömür boyu kalıcı dövmeler ve hint kınası ile yapılan 2 haftalık geçici dövmeler. Bunun dışında bir söyleme itibar etmeyiniz. Kalıcı makyaj boyası ile yüze yapılan yüzeysel kaş uygulamaları yağlı ciltlerde kalıcı olmayabilir fakat vücudun diğer bölgelerinden silinmeyecektir ve istenmeyen kalitesiz bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Diğer Sorularınız ve Bilgi İÇİN

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

× Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim.